Poznaj swój umysł
Zajrzyj w swoje wnętrze
Odnajdź możliwość zmiany w sposobie myślenia i podejścia do świata.
Uwolnij napięcia
Usuń stres i blokady z ciała
Dowiedz się, jak przeciwdziałać napięciom i wyzwolić pozytywną energię.
PSYCHOTERAPIA
Wyzwól się z traumy
Przełam ograniczenia
Jak poradzić sobie z najtrudniejszymi doświadczeniami.
Trening mentalny
Rozwijaj własny potencjał
Wpłyń na swoje myśli, emocje i przekonania w dążeniu do celu.

Terapia indywidualna opiera się na pracy pacjenta z terapeutą w indywidualnym kontekście spotkania jakim jest sesja terapeutyczna.

W ramach terapii indywidualnej tworzy się między pacjentem a psychoterapeutą rodzaj przymierza, opierającego się na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. W takich warunkach pacjent może przepracowywać różnego typu problemy, z którymi zgłasza się na terapię. Zadaniem terapeuty jest towarzyszenie pacjentowi w poszukiwaniu najlepszego rozwiązania jego problemów, przy zachowaniu szacunku do tempa i gotowości do zmian, jakie wykazuje pacjent.  

  •  Jak to wygląda?

Terapia odbywa się poprzez regularne spotkania terapeutyczne, odbywające się zazwyczaj raz w tygodniu. W uzasadnionych przypadkach sesje mogą się odbywać częściej, czyli dwa do trzech razy w tygodniu lub rzadziej, czyli raz na dwa tygodnie. Sesja terapeutyczna trwa 50 minut. Terapia ta może mieć charakter krótkoterminowy (od 8 do 24 sesji) lub długoterminowy (od roku do kilku lat), w zależności od problemu, jaki ma być rozwiązywany. Sesje terapeutyczne z daną osobą odbywają się zazwyczaj w stałych dniach i godzinach tygodnia. Ewentualne odwoływanie ustalonych sesji terapeutycznych musi odbywać się z wyprzedzeniem.

Pierwsze sesje terapeutyczne (szczególnie w terapii długoterminowej) są zazwyczaj tzw. sesjami kontraktowymi, w ramach których terapeuta ustala oczekiwania i cele, z jakimi osoba zgłasza się na terapię. W trakcie tych sesji zbierany jest zazwyczaj wywiad dotyczący dotychczasowego życia pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem problematyki, będącej powodem zgłoszenia się na terapię. W uzasadnionych okolicznościach terapeuta może zaproponować osobie zgłaszającej się na terapię przeprowadzenie testów psychologicznych czy wypełnienie kwestionariuszy, mogących wspomagać proces terapii. Ostatecznym celem wstępnych sesji jest ustalenie kontraktu terapeutycznego w ramach którego terapeuta ustala wspólnie z pacjentem realne cele do zrealizowania w terapii, przekazane są również zasady obowiązujące w ramach terapii, a także może zostać określony przybliżony czas trwania procesu psychoterapeutycznego.  

Ramy terapii są ściśle określone, a kontakt między terapeutą a pacjentem ograniczony do sesji terapeutycznych. Terapeutę obowiązuje tajemnica lekarska. Bardziej szczegółowe formy prowadzenia terapii indywidualnej zależą od podejścia psychoterapeutycznego, w jakim pracuje dany terapeuta.  

Do terapii indywidualnej mogą zgłosić się osoby dorosłe, młodzież, a w pewnych okolicznościach także dzieci.

Przejdź do Polityki Prywatności, aby dowiedzieć się więcej.
[ x ]